Zinciri Kırma’dan Bloglamak

Merhaba,
Ben Mesut.
Daha önce bir kaç blog tutmuş ve birkaç co-blogda(iki veya daha fazla kişinin gönderi yayınladığı blogları kastediyorum) yazmıştım. Ama devamlılık sağlayamadım. Şimdi ise “Zinciri Kırma” denen sözden etkilendiğim ve bunu uyguladığım için bu blogumun kalıcı olacağını düşünüyorum.

“Zinciri Kırma” denen şey, her gün, her hafta -gibi periyotlardaki- rutinlerimizin üst üste gelmesiyle bir zincir oluşturmamızla ilgilidir. Rutini bırakırsak zincir paslanır, körelir, kopar, kırılır. Ama rutinlerimize devam edersek, istediğimiz şey büyür, birikir, sağlamlaşır. Mesela çok küçük şeyler düşünün; günde bir kelime öğrenmek, haftada bir film izlemek veya her ay bir sanat galerisini incelemek(online ya da fiziki) gibi. Belirli bir zaman sonra elde ettiklerinizin büyüklüğünü kestirmeniz zor olacaktır.

Üstel Artış
Çıkarsama: Her gün önceki birikiminizin 100’de birini eklerseniz birikiminiz 1 yıl sonunda 37 katına çıkacaktır.

Tabii ki böyle bir zincir pek oluşmaz. 37 katına değil 10 katına çıkar genellikle. Çünkü biz artımın sürekli olacağı yönünde bir anlayışa ve kanıya sahibiz. İnsan türü olarak hepimizin genel bir kanısıdır bu. Örneğin, Moore yasası her iki yılda bir işlem kapasitesinin iki kat artacağını söylemektedir. Bu ifadenin tamamıyla Moore’a ait olup olmadığı sorusu şimdilik ilgilendiğim bir konu değil. Detayları bilmek isterseniz…

“İki kat artış” ifadesiyle Moore yasası bize bir şey söylemez. Çünkü artımı sağlayan şeyin arkasındaki dinamiklerden ve etkenlerden bahsetmez.

Moore yasası gibi Zinciri Kırma höristiği de aslında bir şey söylemez. Ama Zinciri Kırmamayı işlevsel hale getirebiliriz. Mesela “her Cuma günü blogunda bir yazı yaz” gibi bir zincir örneği bazı sebeplerden dolayı işlemez. Benim için yeterince okuyucu bulamamak, her hafta yazamamak, yazdıklarımın anlaşılamaması gibi sebepler, zincirimi kırmıştır.

Zincirlerin sebeplerimize ve bahanelerimize bağlı olmaması gerekir. Bunun için öncelikle zincir olarak atayacağımız eylemlerimizin düşündüğümüz periyot içerisinde yapılacağından emin olmalıyız. Her gün 100 sayfa kitap okumak için vaktiniz olmayabilir. O halde “her gün 100 sayfa okuyacağım” demekle zincirinizi başlamadan kırmış oluyorsunuz. Bu okuma aşkını canlı tutmak adına sayfa miktarıyla değil okuma süesiyle de ilgilenebilirsiniz. “Her gün 25 dakika kitap okuyacağım” daha mümkün(viable) bir zincir başlatacaktır.

Nitelikleri değiştirmek muhtemelen daha güçlü zincirler yapmamızı sağlayacaktır. Yukarıdaki örnekte sayfa saysından süreye geçiş yapmıştım. Eğer belirli bir miktarda sayfa okuma hedefiniz varsa hedefinizi, bunu gerçekleştirmek için gereken süreye göre belirtin. Eğer bu süreyi doğru atayabiliyorsanız, -ki çok zor- başardınız!

Proje yürütücü ve yöneticilerinin en büyük dertlerinden biri süreyi doğru tahmin etmektir. “3 hafta sürer” denilen aşama hep de 1,5 ay sürer ne hikmetse! Aslında hikmetlik bir yanı yok bu işin ya da en azından hikmeti biliyoruz artık; iyimserlik. Süreleri atarken(atamak) kendimize güvenden ya da iyimserlikten dolayı daha kısa bir süre biçiyoruz kendimize.

Doğru süreyi belirlemekle ilgili “İyimserlik Sabiti” yazısını epeyce beğenmiştim.

Kırılmayacak bir zincir için yapacaklarımı öğrenmiş ve belirlemiş bir halde bu bloguma başlıyorum.

Sapasağlam zincirler dileğiyle…

Reklamlar

Zinciri Kırma’dan Bloglamak’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s