Tasarımda Farklılıklar ve Trendler

Bu yazımda tasarım için cihazların farklılıklarını azaltmanın yollarından birini ve bulut bilişimle birlikte responsive tasarımın buna izin verdiğini anlattım.

Bulut bilişimin ülkemizde gündem teşkil ettiği zamanlarda, bulutun neden parladığını anlatmaya çalışan, tartışan analizcilerimiz(!) vardı.
Hemen işe koyulanlar da oldu. “Akıllı Depo” uygulamaları tanıtıldı; verilen komik depolama alanlarıyla. Google Drive’ın verdiği alanı kullanan, Yandex’in hediye ettiği 250 gb(gigabayt diye okunur) ile sevinen ve Dropbox ile üreten biri olarak buluta sadece depolama olarak yaklaşanların verdikleri rakamları bile merak etmiyorum. Acaba Turkcell’in veya başka küçük girişimlerin depolama çözümlerini bireysel olarak kullananlar var mıdır?

Aslında Akıllı Depo’yla “bakın, biz ne kadar Bulut’a uygun, Bulutsal bir şirketiz” mesajı verilmiş oluyordu. Sonuçta yeniliklere adapte olmak lazım, değil mi?

Yeni trendleri daha ne kadar indirgeyerek ve başarısız örneklerinizle o trendi savunduğunuzu, hatta öncüsü olduğunuzu(!) söyleyeceksiniz ey devasa hiyerarşik firmalar?

Diğer yanda ise yıllardır süregelen bulut uygulamaları vardı. WhatsApp Web, Evernote Web, Google Dokümanlar, Draw.io, IFTTT gibi. Fazlası da var tabii ki.

Bulut’un beni kendine aşık eden özelliği, bulut uygulamaları için güncelleme yapmanız gerekmemesiydi. Çünkü yazılımcılar sunucudaki asıl yazılımı güncellediği için sizin bir şey yüklemenize gerek kalmıyor. Kullanıcı olarak hepimizin kullandığı uygulama en güncel versiyon oluyor. Açıklardan etkilenmeniz daha az -ihtimalle- ve uygulama yayıncısı sebebiyle oluyor, (parolanızı sızdırmazsanız).
Bundan sonra üreticiyi/programcıyı daha kolay yargılayabileceğiz çünkü “ben uygulamanın güncelini tasarladım, kullanıcı güncellemediği için oldu, kullanıcı hatası…” diyemeyecek. Donanım ayağında da kendini güncelleyen donanımlar yapabilirsek garanti servisleri artık “kullanıcı hatası” diyerek bizi savuşturamayacak!
Güzel bir gelecek ve fütürizm vizyonu ortaya koyabiliriz; hepsi bulut sayesinde.

Bulut’u doğru okuyamayan ne yapar; buluta gelir modeli olarak bakar. Artık tek seferde yazılım satmak yerine, aboneliğe bağlar(kulağa “haraca bağlar” deniyormuş gibi geldi) kullanıcıyı. Ama apayrı ve kullanıcı deneyimini önce çıkarma aracı olarak da anlaşılabilir bulut.

Progressive Uygulamalar

Bulut uygulamaları hızla artıyor. Uygulamalar artık bir tarayıcı sayfasından ötesi olmaya başladı. Native veya sıfırdan bir uygulama yazmak yerine progressive uygulamalar tercih edilmeye başlandı. Bir web sitesine girip “Anasayfaya ekle” diyerek bir mobil uygulama haline getirebiliyoruz o web sitesini. Flipkart blogunda bunu nasıl yaptıklarına olanak veren gelişmeleri paylaşmış geliştiriciler.

“Ana Ekrana Ekle”yerek Uygulama Yüklemek

Responsive(?) bir tasarımı olan, offline(çevrimdışı) çalışabilen ve cihazın ekranına eklenebilen(aslında kısayol) bir web sayfasına progressive uygulama denir. Ve progressive uygulama, tarayıcının tam ekran(full screen) modunda açılır.

Kullanıcının, yüklemek için uygulama mağazasına gitmesine ve aramasına gerek kalmayan progressive uygulamalar daha az yer kaplıyor. Ama henüz sadece Android için Chrome ve Opera’da. iOS şu an native uygulamaları destekliyor.

Sayıları gittikçe artan web2app uygulama, çatı ve tekniklere bakarak, mobil uygulama girişimciliğinin ivmeleneceğini ve fikirden uygulamaya giden yolun kısalacağını söyleyebiliriz.

tjvantolldotcom
Tj VanToll’un web sitesinin progressive örneği

Ama unutmamak gerekir ki progressive uygulamaların yapamadıklarını, native uygulamalar kolaylıkla yapabilir. Çünkü bellek ve batarya açısından daha verimlidirler. Native uygulamalar arasında yazıldığı dile göre ciddi farklar varken, progressive uygulamaların native uygulamaları alaşağı edeceğini söylemek de gerçekçi olmayacaktır.

Cihaz farklılıklarını unutmak, her koşulda deneyim yaratımını mükemmelleştirmek üzere…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s