Kindle Güncellemesi(5.7.2) ve Kullanıcı Deneyimi

Dün yüklediğim Kindle Paperwhite 2 güncellemesiyle(Amazon’un AWS sunucularında garip bir yavaşlık vardı) cihazım 5.7.2 sürümüne geçmiş oldu.
Arayüzdeki değişiklikler, ana ekrandan başlıyor ve yeni bir fontun(OpenDyslexic) da eklenişiyle beraber tüm görsel kısımlarda deneyimimizi etkiliyor.
Kindle Ana Ekranı
Güncellemeyle Birlikte Gelen Ana Ekran
Ana ekranın sağ üst kısmı olan Reading List de güzel özellik olmuş. Bir nevi kitap okuma To-Do uygulaması da denebilir. Good Reads’te to-read diyerek okumak istediğimizi belirttiğimiz kitapları, Amazon’dan “satın almadan önce bana bir sample gönder” dediğimiz örnekleri ve Amazon’da istediğimizi belirttiğimiz(wish list) kitaplar görünüyor. Olmasını istediğim şey Pocket veya InstaRead gibi okuma uygulamalarının da bu ekranda yer alması. En azından kullanıcı deneyimi açısından.
Okuma Listesi(Read List)
Recommended for You kısmı ana ekranda standart olarak yer alıyor. Bu kısmı görmek istemiyorum dediğinizde ana ekrandan tamamen vazgeçmeniz gerekiyor. Anlaşılan Amazon kitap önerme sistemini(ki daha iyisi yok desek yeridir) tam olarak kullandırmak istiyor ki Palantir gibi veri odaklı şirketlerin en değerli şirketleri oluşturmaya başladığı zamanımızda öneri odaklı yaklaşım vazgeçilmez olacak ve bu örnekteki gibi UI’a etki edecek.
Yeni Home Screen görünümünü beğenmezseniz kapatabilmek de mümkün. Settings -> Device Options -> Personalize your Kindle -> Advanced Options yolunu izleyip Home Screen View kısmını Off yaparak kapatılabilir.
Experimental Browser hala sayfa kaydırma işlemlerinde yavaş. Harici linklere giderken yine çökebiliyor. Bu güncellemede bunu çözmelerini beklerdim. Demek ki Kindle’daki web tarayıcısını geliştirme gibi bir öncelik yok. Hatta köreleceği de apaçık. Sanıldığının aksine ücretsiz internet limitsiz değil ve tarayıcı üzerinden sadece Amazon ve Wikipedia’ya girilebiliyorBir sonraki jenerasyonda web tarayıcı bile koymayabilirler.
Tarayıcı Umulmadık(?) Bir Şekilde Kapandığında
İlginç bir şekilde Kindle, tarayıcı çökünce uygulama “kapandı” yerine “başlatılamadı” diye bir uyarı veriyor. Çöktüğünü kabul mu edemiyorlar?
Menülerde kullanılan yeni sans-serif font eskiden yine sans-serif(?) olan fonta göre daha farklı duruyor. Bunun sebebi eski arayüzdeki siyah bar(çubuk)ın kaldırılarak daha light bir arayüze geçilmiş olması.
Eskiden font boyutlarının arttırılacağı kısım ekranın üstündeyken şimdi alt kısıma gelmiş. Böylece üst tarafa sekmeli bir yapı getirerek yerden kazanmışlar. Zaten font büyütme işlemi pinch-to-zoom ve out hareketleriyle(parmakları yaklaştırma ve uzaklaştırma) de yapılabiliyordu ki daha pratiktir.
Parmaklarımızın(ve bileğimizin) Deneyimi

Ekran parlaklığını açmak Kindle’ımı akşam karanlığında kullanırken yaptığım ilk iş. Parlakılığı açmak için üstteki butona basıp açılan menünün en alt kısmından swype(sürükleme) hareketi yapmak ve sonra menünün alt kısmına(ekranın boş kısmına) basarak(mavi nokta ve oklar) kitaba geri dönmek için elimle yaptığım hareket(kırmızı çizgi) yeni tasarımda çok daha kolay. Böylece yeni Kindle arayüzündeki bu değişikliğin deneyimimle alakalı iyileştirmeler yaptığını söyleyebilirim. Sonuç UI, UX’e göre tasarlanmalı.

Reklamlar

Kindle Güncellemesi(5.7.2) ve Kullanıcı Deneyimi” için bir yanıt

  1. […] Kindle Güncellemesi isimli yazımda cihazın ışığını açmanın artık daha kolay olduğunu göstermiştim. Cradlinge benzer şekilde ekranı daha verimli kullanmak daha iyi UX tasarımlarıyla mümkün. Ama UX ne kadar gelişkin olursa olsun, kullanımımızın en başında amaçlarımıza karar vermeliyiz. Daha rasyonel kararlar alırsak, daha uygun ve verimli çalışır, daha az yoruluruz. […]

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s