Yapılacaklar Listesi Uygulaması: Wunderlist

Daha sonra yapmak istediklerimizi unutmamak için not alırız. Alışveriş listeleri, daha sonra okunacak makaleler, bireysel projeler; hepsi için To-Do uygulamalarını kullanabiliriz.
Bir süredir Todoist kullanmaktaydım. Mac Os sistem açılışında online olmak isteyen Todoist beni alternatiflere yöneltti sonuçta her zaman online olmak zor gelen bir şey. Todoist’ten sonra platform çeşitliliği ve ücretsiz olmaları bakımından any.do ve Wunderlist‘i denedim. Bazı uygulamalar masaüstü ve mobil sürüm için ayrı ayrı satılıyorlar.
Wunderlist’de Çevrimdışı Kullanım
Wunderlist’de Çevrimdışı Kullanım
Bu yazıyı öncelikle To-Do uygulaması için uygun kriterleri bulma amacıyla yazdığımı söylemeliyim. Benim kolay bulduğum kısımlar size zor ve anlamsız gelebilir bu yüzden benim nihai kararım benim amacıma uygundur. Siz de yapılacaklar listesi kullanım alışkanlık ve ihtiyacınıza göre seçim yapabilirsiniz.
Platform olarak iOS ve Mac Os destekleyen bir uygulama benim için yeterli ancak web tarayıcıyla erişebilmek de gerekebilir. Zaten çoğu yapılacaklar listesi uygulaması tarayıcı eklentilerine kadar pek çok sürüme sahip. Benim için gerekli olan iOS, Mac Os uygulamalarının çevrimdışı çalışabilmesi(yukarıda) bir gereklilik. Yapılacak listesindeki maddelere notlar ekleyebilmek ve listenin takvimle senkronizasyonu sevdiğim özelliklerden.
Takvim Akışı
Yapılacak maddelerinizi takviminizde de görmek isterseniz Wunderlist’i Takvim’e bağlamak için Ayarlar’dan “Takvim Akışı”na tıklayıp mail uygulamanıza eklemleyebilirsiniz. Takvim uygulamanız Wunderlist API’ından gelen linki uygulamada açıp, yapılacak maddelerini görüntülemeye başlar.
Takvim'de Wunderlist Eklemlenmesi
Kolay bir kullanıma sahip olması gerektiğini söylememe bile gerek yok. Bu noktada any.do’yu beğenmediğimi söylemeliyim. Any.do’nun minimal gözüken, kocaman bir layoutta büyük bir input alanı olan uygulaması, arayüz sayısını arttırdığı için bir bakışta detaylara hakim olmak çok güç. Daha fazla tıklama ve efektlerle geçişi beklemekten kaynaklanan daha fazla süre ayırmak gerekiyor. İşimizi kolaylaştırmasını beklediğim bu uygulama beni oyalamamalı. Güle güle any.do!
Bazıları any.do’yu gerçekten kullanmayı beceremediğimi de düşünebilir. Ama sezgisel arayüzün yokluğu ve işlevselliğe odaklanmamış tasarımı ile benim kullanımımda UX ihmal edilmiş oluyor.
Todoist’te premium özellik olan not ekleme ve etiket ekleme özellikleri için kısaltmalardan yararlanılabileceğini de hatırlatmak isterim. Yani bir ekip olarak yapılacaklar listesi yönetimine ihtiyaç duymadığınız sürece bireysel kullanımda premium özellikleri kullanmanıza gerek bile kalmayabilir. Örneğin aşağıdaki maddede “Fizik” ve “Kitap” etiketine sahip okuma görevini tek satırda belirtebilirsiniz. Veya “Data Insight Raporunu Paraphrase Etmek”(özetlemek) şeklindeki maddeyi DtIn ve Pph kısaltmalarıyla anlatabilirsiniz. Bireysel kullanım için herkesin bilmesi gereken bir şey kullanmanıza gerek yok.
☐Feynmann Lectures #Fizik #Kitap http://www.url.com
DtIn Report Pph
Ben kısaltmalara gelemem, detaylı notlar da ekleyeceğim diyorsanız Wunderlist’in bunu ücretsiz yaptığını söyleyebiliriz. Wunderlist’le gelen çoğu bireysel kullanım özellikleri diğer uygulamalarda premium.
Ücretsiz olup sağladığı özelliklerin çokluğu, kolay senkronizasyon, basit arabirim, sezgisel kullanımı ile Wunderlist’den memnun kaldım. Sizin de tavsiyelerinizi ve düşüncelerinizi bekliyorum.
Reklamlar

Yapılacaklar Listesi Uygulaması: Wunderlist” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s