Sayın Akademisyen!

Sayın akademisyenim,

Diyorsun ya “okulun bana werdiği web alanını kullanmıyorum” diye, emin ol okul yönetimi senin neden kullanmadığının peşine düşmeyecek. Protesto etmekte haklı olabilirsin kendince, prensiplerin de olabilir. Ama prensiplerinle çelişmeseydin keşke!

Akademisyen(im)! Ders veriyorsun, öğrenciye iyilik olsun diye sunularını da veriyorsun. Ama herkesin istediği anda erişebileceği bir alanı kullanmıyorsun ve öğrencini mail listesine yönlendiriyorsun. Neden veriyorsun ki ders notlarını? Öğrencilerinin erişmesi için mi?

“Dersimi almayan benim notlarımı görmesin” dedin ya emin ol, bir kişi bile bakmıyor almadığı dersin notuna. O kadar ödevin, sınavın arasında “acaba şuradan ne öğrenebilirim” diye karıştırmıyor senin notlarını.(Neden acaba?) Dersini almadığı halde gelmiyor senin dersine. Gelseydi sınıftan kovar mıydın öğrenciyi, “dersimi almayanlar dersime gelmesin, notlarımı görmesin” diyerek?

Makaleni open access(açık erişim) olarak koymuyorsun, koyamıyorsun, bunu anladım ama dersini de mi open access yapamıyorsun?

Prostesto ediyorsun; hakkın! Peki şikâyet ettiğin şeyleri düzelt/tir/mek için bir şeyler yaptın mı? Bir şeyler yapmış, nefesini yormuş, bir sonuç almamış olabilirsin. Ama kimse seni bu gayretlerinle bilmeyecek.

Şikayetlerini hatırlayacağız çünkü hayatlarımıza dokunan çözümler getirmedin bize. Gerçi görev tanımında “hayatlara dokunmak” olmadığı için bunu bekleyemeyiz de.

Tutarlılık istiyoruz. Bilgiyi özgürleştirmenizi istiyoruz. Özgürleştirmeyi bıraktık, prangaya vurmasaydınız keşke bilgiyi!

Neden çekiniyorsunuz? İllegal paylaşım mı yapıyorsunuz? Neden rahatsızlık duyuyorsunuz? Birileri sizin notlarınızdan bir şey öğrenirse sizin kaybınız mı var?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s