Yedekleme

Teknoloji geliştikçe daha fazla şey için risk almaya başlar olduk. Aldığımız riskler aslında sağlam temellere ve planlara dayandığı için risk olarak görmek sadece dışarıdan bakanların özelliği. Mesela elektronik bankacılığın aslında çok büyük bir risk olduğunu düşünenler ve buna karşılık arkadaki bilişim sisteminin sağlamlığını bilen, tasarlayan mühendisler var. Mesele arkadaki sağlam şeylerin çökmesini sağlayabilecek sebeplerin tekleşmesi.

Dijital tüm sistemler, geldiğimiz noktada, çok çeşitli sebeplerden değil sadece birkaç sebepten çökme ihtimalini taşıyor. Sistemlerin başarısız olma ihtimalleri çok büyük bir miktarda azaldı. Kalan birkaç sebep, IT direktörlerinden son kullanıcıya kadar bilinen ve önlem alınan bir duruma geldi. Örneğin, veri yedeklemeleri ve güç kesintisini önlemek için tasarlanmış cihazları hem büyük firmalar hem de son kullanıcılar kullanıyor.

Hızla süren dijitalleşme sonucunda başımıza bir şey geldiğinde geriye hiçbir kaydımızın kalmayacağını düşünenler var. Eğer bu düşünce takıntı derecesine gelirse tüm dijital verilerini kağıtlara, filmlere ve belki taşlara dökmeye çalışan kişilerle karşılaşacağız demektir. Bu korkuları az da olsa paylaşanlardan biriyim. Bir arkadaşımın harddiskinde depoladığı şeyleri gördükten ve büyük bir internet kesintisi yaşadıktan sonra acaba en temel online hizmetlere erişemezsem neler olur, diye sordum. Cevap online içeriği yedeklemek. Sonra da dosyaların tutulduğu yeri sağlama almak.

Python’la webden içerik çekmek, websitesinde yazı halinde duran bir kitabı epub haline getirmek, fotoğraflardan bir arşiv oluşturmak gibi web scrap projelerine başladıktan sonra sürekli devamı gelmeye başladı. Gittikçe artan isteklerim ve gelen istekler doğrultusunda, web scrap işlerinde kullanabileceğim değişik araçlar denemeye başladım. Değişik araçlar kullandıkça yapabileceğim şeylerin de farklılaşabileceğini gördüm.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s